Hm. Jacek Kurzępa przemawia w sejmie z okazji Dnia Myśli Braterskiej

0
476
- REKLAMA -

Na 36. posiedzeniu Sejmu instruktor Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz poseł hm. Jacek Kurzępa w mundurze harcerskim wygłosił oświadczenie w związku z przypadającym Dniem Myśli Braterskiej.

„Współczesność kulturowa serwuje nam wszystkim gwałtowność, pospieszność, nadmiarową wielość, która powoduje, że to, co nas otacza, i tych, którzy nas otaczają, odbieramy ledwo co naskórkowo, powierzchownie, ledwo co muskając obrzeżami świadomości. Świat i ludzie w nim pędzą, nie dostrzegają się wzajemnie, ignorują. Mimo że tam, gdzie przebywają, z reguły jest tłoczno, mnogo od istnień ludzkich. Zdaje się, że to zaledwie ich powłoka cielesna, podczas gdy duch wspólnoty, zgodności i wzajemnej ciekawości, akceptacji zanika. Ożywa, o paradoksie, w wirtualnym świecie społecznościowym, poprzez zwielokrotnione lajki – polubienia, mnożnikowe wyświetlenia, akceptujące kliknięcia. Ale przecież tam, w tym równoległym świecie, nie mam wystarczających szans, by poznać ciebie, drugi człowieku, prawdziwie, by również i ciebie, świecie, i ciebie, życie, doświadczać ze wszystkich miar moich możliwości percepcyjnych, wszystkich danych mi do dyspozycji receptorów: wzroku, słuchu, dotyku, smaku i czucia – pełnego, wielowymiarowego czucia, dotykania tętna życia” — mówił hm. Kurzępa.

- REKLAMA -

„Harcerstwo nam to przywraca. Daje nadzieję, że człowiek wobec drugiego człowieka bardziej skory jest do pomocniczości i współpracy, radowania się tym, że jesteś obok mnie – realnie, namacalnie, soczyście. A dzisiaj, gdy harcerskie patrole, drużyny o tej porze stanęły w Kręgu Ognia, by przekazać sobie braterski uścisk dłoni, i ich rozświetlone językami ognia twarze emanowały szczęściem, tym, które jest wykuwane w mozolnej, acz systematycznej pracy nad samym sobą, samodoskonaleniem się, świadomej i wytężonej służbie wobec tych wartości, które łączą pokolenia i wspólnotę, Bogu i ojczyźnie, szczęściem, które może zrodzić się na bazie wspólnego, realnego pokonywania trudów, podnoszenia się po porażkach, osiągania wspólnie wyznaczonych celów” — dodał o tym, że harcerstwo mimo zmieniającego się świata nadal jest bardzo ważne.

- REKLAMA -