Harcerze z Głubczyc zorganizowali bieg „Tropem Wilczym”

0
1001
- REKLAMA -

Harcerze z głubczyckiego środowiska Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej zorganizowali w niedzielę, 26 lutego, uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Uroczystości rozpoczęły się o 11:00 Mszą świętą w kościele parafialnym. Następnie, jak w wielu miastach Polski, odbyła się kolejna edycja biegu „Tropem Wilczym”, który wiódł po parku miejskim. Bieg odbywa się na trasie 1963 metrów, gdzie ten dystans symbolicznie nawiązuje do roku, w którym zabito ostatniego żołnierza walczącego z komunistami, Józefa Franczaka ps. Lalek.

- REKLAMA -

„Do Żołnierzy Wyklętych zalicza się także Witold Pilecki, a nasza opolska chorągiew nosi jego zaszczytne imię” – powiedział phm. Marcin Żukowski, „Głęboko utożsamiamy się z uczestnikami powstania antykomunistycznego, które miało miejsce w Polsce po zakończeniu drugiej wojny światowej. Jesteśmy ideowymi wnukami ŻW, więc naszym obowiązkiem jest o nich pamiętać i ich idee realizować. Oni nie mieli możliwości żyć i działać w wolnej Polsce. My mamy taką możliwość, więc staramy się, jak najlepiej pełnić służbę”.

- REKLAMA -