W środę, 5 kwietnia, przy Forcie VII w Poznaniu odbyły się obchody, których celem było uczczenie pamięci ofiar hitlerowskiej okupacji. Fort VII to pierwszy obóz koncentracyjny na polskich ziemiach.
„Są miejsca, gdzie po prostu trzeba być. Tym jest niewątpliwie jest Forty VII. Odwiedzenie tego go raz w życiu, najlepiej raz w roku, w pewnej wspólnocie to obowiązek” – powiedział Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
W tym roku w czasie obchodów wspominano podharcmistrza Tadeusza Wojtczaka, szefa struktur Szarych Szeregów w Buku. „Harcerstwo było jego życiową pasją. Związał się z nim już w 1926 roku, jako 11-letni chłopak. Wstąpił wtedy do drużyny, działającej przy szkole podstawowej w Buku. W miarę dorastania pełnił w harcerstwie coraz bardziej odpowiedzialne funkcje” – powiedział Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.
Wojtczak przyjął pseudonim Butny Ryś i jako jeden z pierwszych rozpoczął działalność konspiracyjną w Buku. Organizował tajne nauczanie i kursy wojskowe. Przyczynił się do powstania podziemnego pisma „Pająk”. W lipcu 1943 roku został aresztowany przez gestapo i osadzony w Forcie VII. W 1944 roku został wywiedziony do obozu koncentracyjnego w Gros Rosen, gdzie został zamordowany.