W poznańskim Forcie VII uczczono pamięć phm. Tadeusza Wotczaka

0
901
- REKLAMA -

W środę, 5 kwietnia, przy Forcie VII w Poznaniu odbyły się obchody, których celem było uczczenie pamięci ofiar hitlerowskiej okupacji. Fort VII to pierwszy obóz koncentracyjny na polskich ziemiach.

- REKLAMA -

„Są miejsca, gdzie po prostu trzeba być. Tym jest niewątpliwie jest Forty VII. Odwiedzenie tego go raz w życiu, najlepiej raz w roku, w pewnej wspólnocie to obowiązek” – powiedział Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

W tym roku w czasie obchodów wspominano podharcmistrza Tadeusza Wojtczaka, szefa struktur Szarych Szeregów w Buku. „Harcerstwo było jego życiową pasją. Związał się z nim już w 1926 roku, jako 11-letni chłopak. Wstąpił wtedy do drużyny, działającej przy szkole podstawowej w Buku. W miarę dorastania pełnił w harcerstwie coraz bardziej odpowiedzialne funkcje” – powiedział Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Wojtczak przyjął pseudonim Butny Ryś i jako jeden z pierwszych rozpoczął działalność konspiracyjną w Buku. Organizował tajne nauczanie i kursy wojskowe. Przyczynił się do powstania podziemnego pisma „Pająk”. W lipcu 1943 roku został aresztowany przez gestapo i osadzony w Forcie VII. W 1944 roku został wywiedziony do obozu koncentracyjnego w Gros Rosen, gdzie został zamordowany.

- REKLAMA -