Zatrucie uczestników obozu w Zalesiu

0
2196
- REKLAMA -

Duża ilość uczestników obozu harcerskiego w Zalesiu (gm. Stryszów) z województwa warmińsko-mazurskiego zaraziła się salmonellą, a objawy miały wystąpić po powrocie dzieci do domu.

- REKLAMA -

Baza harcerska w Zalesiu należy do Hufca Ziemi Wadowickiej Związku Harcerstwa Polskiego, a na obozie przebywali harcerze z województwa warmińsko-mazurskiego. Na obozie przebywało 116 uczestników, a obóz trwał od 24 lipca do 6 sierpnia. Po powrocie do domu zachorowały 54 osoby, z czego osiem trafiło do szpitala.

Sanepid z Elbląga z pobranych próbek wyhodował Salmonellę Enteritidis. Obecnie sanepid bada czym i gdzie zatruli się uczestnicy obozu. „Dzieci wyjechały od nas 6 sierpnia, pierwsze zgłoszenia o zatruciu potwierdzono 9 sierpnia. Salmonella rozwija się około 72 godzin. Pod uwagę jest brana pasta jajeczna, która podawano w Zalesiu, sprawdzane jest pochodzenie jaj. Zarówno kucharki jak i zaopatrzeniowiec zostali też przebadani na nosicielstwo salmonelli” — powiedział nam Marcin Homel, komendant Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP.

- REKLAMA -