Prezydent Andrzej Duda skierował list do uczestników IX Światowego Zlotu ZHP pgK

0
1019
- REKLAMA -

W Kanadzie trwa IX Światowy Zlot Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami kraju i z tej okazji prezydent Andrzej Duda do wszystkich uczestników zlotu skierował specjalny list.

- REKLAMA -

W swoim liście podkreślił, że wspieranie i promocja ruchu harcerskiego to niezwykle zaszczytne zadanie, które stara się wypełniać w trosce o całą harcerską rodzinę.

„Dwudziestego piątego lipca odwiedziłem letni obóz koło Żółna na Kaszubach. Spotkałem się tam z przedstawicielami organizacji harcerskich działających w Kraju. Z radością i dumą przekazuję Wam wspólne przesłanie, które skierowali oni na Wasz zlot oraz głownię z ogniska, przy którym wtedy zasiedliśmy. To ważny i piękny znak jedności między druhnami i druhami, których dzielą granice państw i kontynentów, ale łączy coś o wiele ważniejszego: miłość do Polski oraz wierność ideom, którym od ponad stu lat służą polscy harcerze” – napisał prezydent w liście adresowanym do uczestników i organizatorów zlotu, odczytanym przez ministra Wojciecha Kolarskiego.

„Mówiąc o ideach harcerskich, prezydent przywołał fakt zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, zachęcając tym samym harcerzy do jej wspólnego przeżywania: – Ilekroć mowa o tych ideach, warto przywołać myśl harcmistrza Andrzeja Małkowskiego: „harcerstwo to skauting plus niepodległość”. W przyszłym roku przypada setna rocznica odrodzenia suwerennego państwa polskiego. Był to wyjątkowy w dziejach sukces, a przyczyniło się do niego wielu harcerzy. Dlatego członkowie współczesnych organizacji harcerskich mają szczególne prawo i obowiązek, aby uczcić ten jubileusz, aby uczynić go wielkim świętem polskości i polskiego ducha wolności. Powierzam Wam to zadanie i jestem pewien, że wywiążecie się z niego naprawdę wspaniale” — podkreślił.

- REKLAMA -